YAŞAM Haber Girişi: 20.06.2021 - 18:54, Güncelleme: 23.06.2021 - 15:25

30 dönüm satışa çıkıyor

 

30 dönüm satışa çıkıyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Bitez’de bulunan Aktur sitesi içerisindeki kullanımı kamuya ait olan 30 dönümlük arsanın satışı için ihale koşullarını açıkladı. İhaleyi öğrenen Aktur sakinleri, karara tepki gösterdi.
10 milyon geçici teminat bedeli karşılığı ihaleye çıkarılan taşınmazın 150 milyonun üzerinde bir değerle satışının planlandığı düşünülüyor.   Adı geçen taşınmaz içerisindeki kimi bölümler Milli Emlak Müdürlüğü tarafından 2014-2019 yıllarını kapsayan dönem için halka açık kullanılmak üzere kiralanmış ve bu yıllara ait ecrimisil bedelleri ödenmiş ve hatta imar affına konu edilerek Yapı Kayıt Belgesi de alınmış.   “Yaklaşık 700 konutun bulunduğu site bu satışla birlikte tam ortasında ikiye bölünecek, üstelik de yıllardır özenle korunmuş olan çevre ve doğal alan beton yığınına dönüşecek” diyen site yöneticileri, bu konuda gerekli girişimlerde bulunduklarını söyledi.   Aktur A.Ş yetkilileri bu uygulamayla ilgili idari ve hukuksal girişimlerde bulunduklarını, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Yapı Kayıt Belgesi değerlendirme Komisyonu raporuna istinaden Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün Yapı Kayıt Belgesinin İptali işlemiyle ilgili yürütmenin durdurulması için gerekli başvuruyu yaptıklarını, bu nedenle satışın davanın sonuçlanmasından sonraya bırakılmasını talep ettiklerini belirttiler.   Aktur sitesi sakinleri de bu uygulamaya karşı çıkarak; “Bodrum’un nadir nefes alınacak yerlerinden olan, şimdiye kadar gözümüz gibi koruduğumuz bu yeşil alanı da yok ederek, yeni bir doğa katliamı gerçekleştirilmek istenmektedir. Bu alan yeni konutların yapılması halinde hem doğal doku zarar görecek, hem sosyal ve idari yönetişim açısından sorunlar çıkacak hem de güvenlik zaafiyeti yaşanacaktır. Umarız yetkililer bu yanlış karardan dönerler” dedi.
Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Bitez’de bulunan Aktur sitesi içerisindeki kullanımı kamuya ait olan 30 dönümlük arsanın satışı için ihale koşullarını açıkladı. İhaleyi öğrenen Aktur sakinleri, karara tepki gösterdi.

10 milyon geçici teminat bedeli karşılığı ihaleye çıkarılan taşınmazın 150 milyonun üzerinde bir değerle satışının planlandığı düşünülüyor.

 

Adı geçen taşınmaz içerisindeki kimi bölümler Milli Emlak Müdürlüğü tarafından 2014-2019 yıllarını kapsayan dönem için halka açık kullanılmak üzere kiralanmış ve bu yıllara ait ecrimisil bedelleri ödenmiş ve hatta imar affına konu edilerek Yapı Kayıt Belgesi de alınmış.

 

“Yaklaşık 700 konutun bulunduğu site bu satışla birlikte tam ortasında ikiye bölünecek, üstelik de yıllardır özenle korunmuş olan çevre ve doğal alan beton yığınına dönüşecek” diyen site yöneticileri, bu konuda gerekli girişimlerde bulunduklarını söyledi.

 

Aktur A.Ş yetkilileri bu uygulamayla ilgili idari ve hukuksal girişimlerde bulunduklarını, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Yapı Kayıt Belgesi değerlendirme Komisyonu raporuna istinaden Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün Yapı Kayıt Belgesinin İptali işlemiyle ilgili yürütmenin durdurulması için gerekli başvuruyu yaptıklarını, bu nedenle satışın davanın sonuçlanmasından sonraya bırakılmasını talep ettiklerini belirttiler.

 

Aktur sitesi sakinleri de bu uygulamaya karşı çıkarak; “Bodrum’un nadir nefes alınacak yerlerinden olan, şimdiye kadar gözümüz gibi koruduğumuz bu yeşil alanı da yok ederek, yeni bir doğa katliamı gerçekleştirilmek istenmektedir. Bu alan yeni konutların yapılması halinde hem doğal doku zarar görecek, hem sosyal ve idari yönetişim açısından sorunlar çıkacak hem de güvenlik zaafiyeti yaşanacaktır. Umarız yetkililer bu yanlış karardan dönerler” dedi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve haberbodrumgazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.