Haber Detayı
20 Şubat 2020 - Perşembe 11:33
 
Yapı kadar yaşam alanları da önemli
Her geçen gün gelişen inşaat sektörü, beraberinde bir çok soruyu da birlikte getiriyor. Deprem kuşağında olmamız, inşaat kalitesi, gittikçe betonlaşma endişesi ve diğerleri. Konuyu sektörün deneyimli ismine sorduk.
ÖZEL Haberi
Yapı kadar yaşam alanları da önemli

Her geçen gün gelişen inşaat sektörü, beraberinde bir çok soruyu da getiriyor. Türkiye’nin deprem kuşağında olması, son aylarda Manisa ve Elazığ’da yaşanan depremler endişeleri arttırdı. Bodrum’da da 2017’de yaşanan 6,6 şiddetindeki depremden sonra gözler bir kere daha inşaat kalitesine çevrildi. Her ne kadar Bodrum’da yıkılan bir bina olmasa da yeni yapılan binaların kalitesi merak konusu oluyor. 1999 yılından sonra yapılan binaların tümü yeni deprem yönetmeliği kapsamında yapıldığı için daha sağlam kabul ediliyor.  Yeni deprem yönetmeliği ile yapılan binaların belirli bir şiddette ki depreme dayanıklı olması zorunluluğu bulunuyor.

 

Yeni yapılan binalarda dikkat edilmesi gerekenler hakkında görüşlerini aldığımız Algüller İnşaat’ın sahibi Tolga Algül ise önemli konulara değindi. Bir projede dikkat edilmesi gereken bir çok husus olduğunu belirten başarılı işadamı şunları söyledi;

 

“Sağlam bir zemin, özenli atılan bir temel ve inşaat kalitesi. Bodrum’a bakıldığında önem verilmesi gereken bir çok konu var. Deprem kuşağında olmamız ve çoğu binalarda bulunan rutubet sorunu göz ardı edilemez. Bu sorunlar yaşanmadan önlemlerin daha temel atarken alınması gerekiyor. İnşaat yaparken 40-50 yıl sonrası da düşünülmeli ve kullanılan malzemeden, proje incelikleri kadar uzun vadeli düşünülmeli. Sektörde teknolojinin en son geldiği nokta uygulanmalı. Mesela dünya elektrikli arabaya doğru gidiyor. Yapılacak garajlarda elektrik şarj istasyonları var mı? Bunun gibi geleceğin getirebileceklerini şimdiden öngörmeli. Sonuçta evi alan vatandaşlarımız aslında hem kendisinin, hem de çocuklarının geleceğini güvence altına almak istiyor. İnşaat şirketi sahipleri bu sorumluluğun mutlaka farkında olması gerekiyor”

 

İNŞAAT EŞİTTİR BETON OLMAMALI

Yeni yapılan projelerin mutlaka doğaya ve çevreye saygılı, hatta yardımcı olması gerektiğini belirten Tolga Algül, projenin en önemli hususlarından birinin sosyal yaşam alanları olması gerektiğini söyleyerek; “Evet evde yaşıyorsunuz ama sosyal yaşantınız çok önemli. İnşaat eşittir beton olmamalı. Bir projede sosyal yaşam alanları en az inşa edilen binalar kadar önemli. Betona boğulmak yerine projede bir kişinin rahatlıkla sosyal yaşam alanlarını kullanması gerekir. Proje buna göre planlanmalı” dedi.

 

Tolga Algül bu kriterlerin yeni nesil inşaatçılıkta mutlaka olması gerektiğini, bu sayede hem vatandaşlarımızın, hem de doğanın kazanacağını söyledi.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı