Yazı Detayı
23 Temmuz 2020 - Perşembe 12:36
 
BACA TEMİZLEYİCİSİ OLMAK İSTİYORUM
Canan BAYKIZ
 
 

Dün adı  Münevver idi sonra Emine oldu sonra Zeynep sonra isimleri çoğaldı önüne geçilemedi şimdi Pınar oldu. Ben bu yazıyı kaleme alırken belki de yenisi eklendi kimbilir? Ve bu cümle insan yaşamını bir bilanço hesabının ortasına çoktan attı! Bu da demek oluyor ki; bizi toplum yapan değerlerin kanı çekiliyor gün be gün. Toplumdan vazgeçiyor "yığın" oluyoruz! Düşünmüyoruz ,bilginin peşine düşmüyoruz, maruz kalıyoruz ve iki dişimizin arasında oluşturduğumuz klavye tıkırtısına benzer ses ile de ilgili mekanizmayı harekete geçiremiyoruz!

 

Hepsine çok üzgünüz hepsinde katillerinin "Allah belasını versin" dedik hepsinde ileti rekorları kırdık! Emine'nin Kırıkkale'deki cenazesine 5 kişi katıldı ikisini kendi doğurmuştu Emine..

 

Gadın Moola da nasibini alıyor cinayetlerden. Muğla'da okuyan Zeynep'in Kahramanmaraş 'taki cenazesine Muğla'dan değil Ankara'dan vekiller katıldı.

 

Pınar'ın cenazesi de Bitlis'te toprağa verildi. AA muhabirine konuşan baba Muğla Jandarma Komutanlığı 'na teşekkür etti.

 

Muğla 'ya gelen çocuklar bizim emanetimiz demecine sahip siyasilerden kimse yoktu cenazede. Oysa Zeynep Şenpınar da Pınar Gültekin  de Muğla'ya okumaya gelen çocuklardandı.

 

Basın yazar, basın gündeme getirir ancak basın soruları eksik sorar hâlde! Ayrıca kabul edelim yerelde basın yerel siyasetin çapsız halinden de etkileniyor... Yani payıma düşeni biliyor kabul ediyorum!

Siz de kabul edin "-miş gibi" yaparak sonu gelmeyecek ne cinayetlerin ne yoksulluğun...

 

Siyaset bu işin neresinde? diyenler olacaktır elbet. Canımız burnumuzda hala bir kara kedi peşine mi düştünüz? diyenler de olacak belki? Eksik bilgi ile bir işletmeyi fişlemekten geri kalmayan bilgisizliğe olan sahipliğimizin de siyaset ile ne ilgisi var değil mi? Oysa eğitim politikası diye de bir tabir var hiç duydunuz mu?

 

Bence de  anasınıfına giden bir çocuğun altını ıslatmasından öğretmeni sorumlu değildir.Ancak o çocuğun altını ıslatma sebebi öğretmenin anlattığı bir masal, bir arkadaşının oyun gibi görüp o çocuğa verdiği bir zarar ya da yanlış yönlendirme ise konunun bal gibi de öğretmen ile ilgisi vardır. Ülkemizde de şehrimizde de hunharca cinayetler devam ediyor. Yani sınıfta kargaşa büyük. Ben de soruyorum bu sınıfın öğretmeni uykuda mı?

 

Yazacak da çok cümle var yazılıp yayımlanan onlarca kitap da. Ne kalemimiz de mürekkep kaldı ne de öğretmeni dürtecek gücümüz anlaşılan. Ama işte hala "ya bu kez uyanırsa?" umudu ile yazıyoruz çünkü elimizden gelen sadece bu!

 

Başımız göğe erecek kadar temiz,alnımız ak, vicdanımız rahat  olmadıkça da taziyeler  hükümsüz bilin isterim!

 

Neyse ya laf-ı güzaf benimki sanal meydanda fotoğraf paylaşalım biz "Alis, Harikalar Diyarı'na çoktan ulaşmış, kendi için aldığı kararlar ile toplumdan uzak elde ettiği  bu başarıyı tebrik eder,yeni görevinde mutluluk dileriz" gibi bir ön bilgi ile muhakkak iletişmek lâzım!

 

Kabul edelim yığıldık ve yayıldık sosyal medyaya fareli köyün kavalcısının sihirli kavalıyla üfledigi şarkı mest etti bizi. Şimdi bir insan ölmüş diyor şarkıda kalkıp oynuyoruz ! Hey Onbeşli 'ye de senelerce oynamadık mı?Bilmemek ve maruz kalmak böyle işte..

 

Belki de İsmet Özel'in dediği doğrudur..

 

 

En mutlu insanlar belki de

baca temizleyicileridir

öyle dar, öyle kara karanlık bir yerdedirler ki

yüreklerini geniş, dayanıklı

aydınlık tutmak zorundadırlar

buna yükümlü sayarlar kendilerini.

Baca temizleyicileri başkalarını sevmekle kalmaz

başkalarınca sevilirler aynı zamanda

çünkü herkesi düşünmeyecek kadar mutlu

herkes tarafından düşünülmeyecek kadar mutludurlar.

 

Aşkınız baki olsun dostlar..

 
Etiketler: BACA, TEMİZLEYİCİSİ, OLMAK, İSTİYORUM, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı