Yazı Detayı
13 Ocak 2021 - Çarşamba 16:40
 
BODRUM’DA PANDEMİ DÖNEMİNDE GÖZÜME TAKILANLAR
Hüseyin SOFTA
h_softa_06@hotmail.com
 
 

Pandemi dönemi maalesef bütün ülkemizde hatta dünyada çok sancılı geçiyor. Alınan çok sayıda önleme rağmen nerdeyse 1 yıl sonra daha yeni azalma eğilimi gösteriyor. İnşallah aşılama takviminin uygulanması ile daha da azalacak ve hayat kısmen de olsa normale dönecek. Biz turizmcilerinde 2021 sezonunu verimli geçirmesi için umudumuz daha çabuk normal hayata dönmek.

 

Peki bu kadar tehlikeli ve sıkıntılı süreç yaşatan salgın için bizler tedbirlere ne kadar uyuyoruz? Israrla önerilen “Temizlik Maske Mesafe” kurallarına uyuyor muyuz? Bana sorarsanız yeterince uymuyoruz. Bu doğrultuda yaşadığımız dünya güzeli beldemiz Bodrum’da pandemi döneminde gördüklerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

 

Toplu taşımada zaten çok yoğun olan, bazen de belirlenen sayıdan fazla yolcu taşındığı bir gerçek. Bence belediye çok faydalı bir kararla HES kodu uygulamasına geçti ama nasıl uygulanıyor? Yolcu kartını okutuyor, HES kodu tanımlı değil. “Ben hemen tanımlarım” deyip kalabalık yolcu grubunun arasına oturuyor. Tanımlayana kadar asgari 15 dakika yolcuların arasında yardım etmeye çalışanlar da cabası. Peki tanımladı ve kartını okuttu, riskli bir yolcu olduğu ortaya çıkarsa bu vebal kimin? Bu kişiyi dolmuşa alan şoförün bu özgüveni nereden geliyor. Bu uygulama zaten riskli yolcuyu ayırmak için değil mi?

 

Hafta sonları sokağa çıkma kısıtlaması var. Bu da önlemlerden biri ancak nerdeyse uymayanlar daha fazla. Bir çok bahaneyle sokağa çıkanlar, yeme içme davetleri düzenleyenler, marifet gibi paylaşanlar ya sizin Bodrum’a düşmanlığınız nedir? Biz “salgın bitsin hayat normale dönsün turizmciler esnaf  rahatlasın” diyoruz ama bu mantığın insanları gösteri peşinde.

 

Esnaf deyince özellikle küçük esnaf yiyecek sektörü çok zor durumda. Bodrumlular olarak ekonomik gücümüze göre haftada bir gün ayda 2-3 kere paket siparişli yemek ya da özellikle bakkal manav gibi küçük esnaftan alışveriş yaparak bu zorlu sürece destek olmalıyız. Belediyemizin başlattığı kendi esnafımızdan alışveriş yapalım kampanyasına uyalım ve destek olalım.

 

Bodrumumuz zaten büyük şehirlerden kaçarak gelen ve sadece pandemi sürecini ilçemizde atlatmak isteyen Bodrum ekonomisine yeterince katkısı olmayan başta trafik olmak üzere birçok anlamda sıkıntı yaratan kuru kalabalıkla nüfusumuz oldu 400-450 bin.

 

Bu sıkıntılar arasında herkesten beklentimiz kurallara uyalım ve bu süreci çabuk atlatalım.

 
Etiketler: BODRUM’DA, PANDEMİ, DÖNEMİNDE, GÖZÜME, TAKILANLAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı