Yazı Detayı
09 Mart 2021 - Salı 12:21
 
KONTROLLÜ NORMALLEŞMEDE SINIFTA KALMAYALIM
Hüseyin SOFTA
h_softa_06@hotmail.com
 
 

Aylardır süren pandemi yasaklarında kontrollü olarak normalleşmeye dönülmek için ilk adımlar atıldı.  Ancak yaşananlar maalesef beklendiği gibi değil. Yasakların azalması ile herkes hızla kapalı alanları doldurmaya başladı aynı hızla her ortamda kalabalıklar oluşmaya başladı. Buna bağlı olarak maalesef istenmeyen sonuç vakalar artmaya başladı.Hatta birçok bölgede azalma eğilimi gösteren vaka sayısı bu bölgeleri bile kırmızıya yani çok riskli tablolara yaklaştırdı.Ve yine maalesef aylar süren önlemleri birkaç günde heba eder noktaya doğru götürüyoruz.

 

Bodrum ülkemizde turizmin en önemli olduğu ve en çok gelir getiren bölgelerinden biri. Bodrum insanının yaşam damarıdır turizm.

 

Ancak sezonun başlamasına nerdeyse 1 ay kala yeniden pandemi sıkıntısı bizleri umutsuzluğa sevk ediyor. Eğer salgın tedbirlerine yeterince uyum sağlayamazsak turizm bizim için yine hayal kırıklığı olur. Almanya İngiltere gibi ülkeler ülkemize seyahatin hala riskli olduğu, ülkemizin salgından çok ağır etkilendiği konusunda vatandaşlarını uyarmaya devam ediyor. Bu algıyı kırmadan turizmi istenilen seviyeye getiremeyiz.

 

Turizm Bodrum’da da lokomotif sektör. Turizm iyi olduğu zaman beraberinde 58 sektörde faaliyete geçiyor veya faaliyetini artırıyor. Salgın kurallarına uymamızın önemli olduğu gerçeğine bu gözle bakmamız lazım. Unutmayalım ki işsiz kalan turizm çalışanları olduğu gibi çok sayıda kapanan işyerinde çalışan emekçileri de dikkate almalıyız.

 

Tekrar uyarmak istiyorum Bodrum’da turizmin başlaması için sadece 1 ayımız var. Bodrum’un lokomotif sektörünün hareketlenmesi için ve de beraberindeki onlarca sektörün hareketlenmesi için sadece 1 ay.

 

Lütfen sorumlukla hareket edelim. Devletimizin koyduğu kurallara uyalım. Kaymakamlığın Belediyemizin diğer STK’ların uyarılarına, farkındalık çabalarına katılalım. Bodrumumuz’u gerek iç pazarda gerekse özellikle Avrupa’da oluşan tatil özlemine ve buradan doğacak rağbete karşı hazır edip, güven vermeliyiz. “Turizm iyi olursa birçok sektör iyi olur” dedik bunun anlamı milyonlarca insanımızın ekonomik olarak iyi olması demektir.

 

Gerek Bodrum’da yaşayanları, gerekse kısa süreli Bodrum’a gelip dönen herkesi duyarlı olmaya, önlem almaya ve kısa vadede salgından kurtulmaya yönelik farkındalık uyarısına davet ediyorum.

 

Lütfen kontrollü normalleşmede sınıfta kalmayalım.

 
Etiketler: KONTROLLÜ, NORMALLEŞMEDE, SINIFTA, KALMAYALIM,
Yorumlar
Haber Yazılımı