Yazı Detayı
13 Haziran 2020 - Cumartesi 19:23
 
PAZARTESİ BAŞLAYIP 3 GÜN SONRA BİTEN DİYETLER
İlkay ÖNGEN
ilkayongen@gmail.com
 
 

Diyet yapmak deyince akla ilk gelen kısa sürede en çok kiloyu vermek! Bu kilonun sağlıklı olup olmamasının önemi yoktur,önemli olan zayıflamaktır.Birçok kişi için durum böyleyken bizim istediğimiz tam tersi yaşantınıza adapte edebileceğimiz uzun soluklu programlar hazırlamaktır. İstikrarlı olmak,bunu başarmayı çok istemek,bunun için kendinizi hazır hissetmek ve motivasyon bu işin altın kurallarıdır.

 

Birkaç temel noktadan bahsetmek istiyorum.

 

*Sağlıklı yaşam için yaşantınızdaki kötü alışkanlıkları olabildiğince azaltmaya çalışın. Hatta birçoğunu tamamen bırakırsanız daha mutlu olursunuz. Ancak bazı vazgeçilemez durumlarda zaaflarınızdan tamamen uzaklaşmak stresi artıracağı için diyetinizin ömrü kısalır. Çabuk sıkılıp eskisinden daha çok yemek istersiniz. Bu sebeple sürdürülebilir bir plan oluşturmak çok önemlidir. Aksi takdirde süreç uzar ve sıkılırsınız. Daha adapte olamadan vazgeçersiniz. Bu sebeple sağlıklı beslenmeye devam ederken bazı günlerde hepimizin kendini ödüllendirmesi gerekir. Ara sıra bu tarz değişiklikler yapmak ruhunuza iyi gelir. İnsanların en büyük merakı bizlerin nasıl beslendiği yada kilomuzu nasıl koruduğu oluyor. Açıkçası burada çok mucizevi bir durum yok. Kendi adıma söylemem gerekirse herşeyi yiyebilen   ve yemekten keyif alan birisiyim. Ancak kendi metabolizmamı ve vücudumu çok iyi tanıyorum. Bana en uygun olanını yapmaya çalışıyorum. Küçük porsiyonlarda ama istediğim herşeyden yiyerek kilomu koruyabiliyorum. Arada 1-2 kg fark görürsek biraz daha dikkat ederek bu kilodan uzaklaşabiliyoruz. Kilo verme döneminde daha dikkatli ilerlerken kilo koruma döneminde de özen göstermeye devam etmelisiniz. İdeal kilonuza da ulaşsanız bazı alışkanlıkları hayata yerleştirmeniz gerekir. Bu durumda herşeyi tamamen eskiye dönüştürenler için verilen kilolar kalıcı olmayacaktır.

 

*Sevdiğiniz yemekleri veya içecekleri daha sağlıklı yada daha düşük kalorili olacak şekilde tüketmeniz için beslenme planınızda muadillerini yazarız. Bu ilk zamanlarda alıştığınız tatlar kadar keyifli değilmiş gibi görünse de zaman içinde hoşunuza gitmeye başlar. Mesela Mücver; yaz aylarında tercih edilir. Ancak kızartmak yerine içerisine daha lifli sebzeler ekleyerek, baharatlarla tatlandırarak, fırınlayarak tüketebilirsiniz. Asitli içecekler yerine serin smoothie tariflerini yada taze meyvelerle soda yada şekersiz tonikler kullanarak güzel içecekler hazırlayabilirsiniz. O zaman eski zararlı alışkanlıklardan uzaklaşmaya başlarsınız.

 

*Sabırsız kişiler için hızlı kilo verip bir an önce sonuca ulaşmak adına her yol mübahtır! Bazen bu uğurda aç kalıp gün boyunca birşeyler yemeyerek zayıflamak isterler. Bazen de kişiye özel olmayan başkalarının yaptığı yada netten buldukları popüler diyetleri (Kan grubuna göre yada Atkins, Dukan, İsveç Diyeti vb.)yaparlar. Bazen de bazı besinleri tamamen planlarından çıkarıp iyi olacağına inanırlar. Eğer bir uzmanla çalışıyorsanız  özel durumlar hariç asla buna izin vermez. Çünkü aç kalarak yada tamamen bazı besinleri çıkararak vereceğiniz kilo yine kalıcı olmayacaktır ya da siz sıkılıp tekrar yemeye başladığınızda eski kiloya dönersiniz. Burada bir parantez açmak gerekirse kişinin gaz, şişkinlik  bağırsak düzensizliği, besin alerjisi gibi özel durumları varsa bazı besinler tabi ki kısıtlanabilir. Ancak sağlıklı bireyler için her besin dengeli ve yeterli olacak biçimde beslenme planına yerleştirilmelidir.

 

*Sağlıklı ve güvenilir gıdaya ulaşmak sağlıklı beslenmenin temel prensibidir. Mevsiminde tüketilmesi gereken sebze ve meyveleri kullanarak, doğru pişirme yöntemiyle pişirerek, doğru saatlerde tüketerek en sağlıklı yaşamı hedefleyin. Ambalajlı gıdalardan, katkı maddelerinden, raf ömrü uzun olan koruyucu eklenmiş market ürünlerinden olabildiğince sakınmaya çalışın.

 

*Yine hızlı sonuç almak için sedanter yaşantısı olan birinin bir anda fazla spora yüklenmesi de çok doğru olmayabilir. Çünkü hızlı sonuç almak istediğiniz durumlarda  diyetten sıkılmak gibi spordan da sıkılırsınız. Sonrasında bu sizin için sadece 1-2 aylık kilo verme  macerası  olarak kalır. Bu sebeple kendi vücudunuza uygun doğru spor eğitmenleriyle ve vücudunuzun kaldırabileceği derecede spor yapmak önemlidir. Spor da yaşam şeklinize yerleşirse ve kalıcı olursa en sağlıklı birey siz olursunuz. Beslenme planınızı da sürdürmek için motivasyon sağlarsınız.

 

ACELE ETMEYİN, PES ETMEYİN, SABIRLI OLUN, İŞİN UZMANIYLA ÇALIŞIN EN GÜZEL SONUCA ULAŞIN.

 

SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM.

 
Etiketler: PAZARTESİ, BAŞLAYIP, 3, GÜN, SONRA, BİTEN, DİYETLER,
Yorumlar
Haber Yazılımı