Yazı Detayı
28 Temmuz 2020 - Salı 20:24
 
TURİZM MEVSİMİNDE BODRUM’DA ULAŞIM
Hüseyin SOFTA
h_softa_06@hotmail.com
 
 

Turizmin biraz hareketlendiği  ve de bayramın yaklaştığı bu günlerde yine ulaşım sorunları ile karşı karşıyayız. Sezon itibarı ile Bodrum’a hergün binlerce araç giriyor. Trafik sürekli ve her bölgede sıkıntı. Ancak bu kargaşa yetmez gibi birde artık kabul edemeyeceğimiz sorunlar yaşıyoruz. Sorunların kaynağı kimdir bu çok önemli değil önemli olan neden hala bu sorunları yaşıyoruz. Turizm zaten çok sıkıntılı, insanlar ekonomik olarak çok daralmış durumda buna yeni  ve de maalesef geleneksel sorunlar ekleniyor; Bodrumda ulaşım sıkıntısı.

 

Hala bitirilemeyen yol çalışmaları bazı beldelerde bu çalışmalar yüzünden yollar kapanıyor. Bu çalışmadan o bölgeye gitmeden haberiniz olmuyor hatta bazen çalışmanın tam yanına yaklaşınca görevli uyarıyor Yol Kapalı !

 

Bu arada başlanmış ve bitirilmemiş yollar ayrı bir sıkıntı ulaşım oralarda daha büyük problem.

 

Yolunuz dolmuşlarla seyahat etmenizi gerektiriyorsa yandınız demektir. Bazı bölgelerde durağa 2-3 adım dışarıdaysanız şöför sizi almaz. Hadi bindiniz ancak bazı bölgelere gelince durakta durmak önemini kaybeder her köşe başında binilir yada inilir. Bunu hesap edemediğiniz için asla randevu ayarlaması yapmayın. Bu arada biraz evvelki çalışma olan yola dolmuşla da gelseniz aynı sıkıntı yol kapalı.

 

Dolmuşlar ne hikmetse oturan yolcu kadar ayakta yolcu alabiliyor. Belki de pandemi bitti de biz bilmiyoruz. Bu yoğun anlarda neden ek sefer konmaz maalesef onu da bilmiyoruz. Bu dolulukta dolmuş içinde yaşanan kargaşalar her şey düzgün gibi maske takmadın kavgası da işin ayrı bir trajedisi.

 

Daha öncede yazdım ama hatırlamakta fayda var; 65 yaş üstü büyüklerimize lütfen daha anlayışlı davranalım. “Bu saatte dolmuşa binemezsin” le başlayan tepkiler kırıcı oluyor lütfen biraz saygı biraz anlayış.

 

Yıllardır yaz mevsiminde Bodrum’da bu kalabalık bilinir. Ancak neden hiç önlem alınmaz neden ulaşım sorunu devlet ve  yerel yönetimler bir araya gelip çözmek için çaba sarf etmezler. Bu sorunlar dile getirseniz ayrı bir sıkıntı getirmeseniz Bodrum’un ülkemizin gözbebeği turizm merkezi olmasını ihmal edemeyiz. Binlerce insan turizmden ekmek yiyor bunu hiç göz ardı edemeyiz.

 

Ancak bu kargaşanın bu sıkıntıların sorunların arasında nasıl turizm yapılır. Yapılsa nasıl memnuniyet sağlanır. Ben İstanbul’da daha rahattım diyen misafirlerimiz var. Yurt dışı yokken hiç olmazsa sınırlı kapasitede olsa da iç turizmi yaşatmalıyız.

 
Etiketler: TURİZM, MEVSİMİNDE, BODRUM’DA, ULAŞIM,
Yorumlar
Haber Yazılımı